גמילה מעישון - מתחילים להפסיק לעשן !

 

Addict גמילה מעישון » התמכרות לעישון

התמכרות לעישון

 

מהי התמכרות ?

התמכרות היא פיתוח תלות בחומר ממכר כדוגמת סמים וביניהם סמי ההזיה כגון לס"ד המכיל חומרים הלוצינוגנים, אמפטמינים הידועים בשמות: אקסטזי, ספיד וקריסטל שהם סמים ממריצים ועוד סמים הפועלים בדרכים שונות. בין החומרים הממכרים יהיו גם אלכוהול או תרופות ובעיקר סמי הרגעה, תרופות לשינה ותרופות מאלחשות (נגד כאבים). על פי רוב מתפתחת סבילות לחומר הממכר ונוצר צורך להגביר את הכמות או המינון בהם נעשה שימוש כדי להמשיך ו"ליהנות" מהשפעתו. המכור הופך להיות "שבוי" ואיננו יכול לחדול מלצרוך את החומר שאליו התמכר, בלי שיסבול מ"תסמונת נסיגה" ומצב של קריז (משבר), הנלווה לבעיות או הפרעות גופניות ונפשיות קשות.

 

מוצרי טבק ממכרים. נקודה.

השלב הראשון, בכל גמילה שלא תהיה היא להודות בעובדה שאין לך באמת השפעה על הנושא. מי מאיתנו לא חווה את ההכחשה. "אני תמיד יכול להפסיק לעשן מתי שאני רוצה", "אני אוהב לעשן סיגריות", "סיגריות מרגיעות אותי, אבל..", אלה הם רק שלושה משפטים שהייתי אומר לחברים, למשפחה ולחברה שלי - אני בטוח שאמרתם אותם שוב ושוב כמו מנטרה בהודו ואם לא אז כנראה שאתם לא מעשנים מספיק זמן.

 

מוצרי טבק מכילים ניקוטין, אשר יוצר תלות פיסית ופסיכולוגית חזקה מאוד במעשן עקב שינויים ביוכימיים מידיים אשר נגרמים על ידי צריכת ניקוטין. על פי, המרכז לבקרה ומניעה של מחלות בארה"ב, ניקוטין הוא סם ממכר מאוד אשר יכול להיות ממכר בדיוק באותו מידה כמו הרואין או קוקאין. התלות או ההתמכרות לעישון מתרחשת לאחר שאיפה ונשיפה של עשן הסיגריות לחלל הריאות של המעשן.

 

התמכרות לעישון - איך לצאת מזה ?

למרות שהתמכרות לניקוטין מוגדרת יותר כהתמכרות פיסית, התמכרות לעישון מתרחשת בעיקר עקב תלות פסיכולוגית אותה מפתח המעשן לאורך הזמן. בדרך כלל, מעשנים נוטים לטעון כי עישון סיגריות משפר את הריכוז, גורם לערנות, תחושת עונג ונגיעה, הפגת מתחים ושעמום. ככל הנראה ההשפעות המעוררות נובעות משחרור של ההורמון אדרנלין, וההשפעות הקשורות לשיפור מצב הרוח נובעות משינוי ברמת ההורמון דופמין. כאשר השפעת הניקוטין יורדת, המעשן הקבוע חש דחף לסיגריה, תחושת עצבנות וחוסר שקט.

 

הסוד לפי דעתי לגמילה מעישון הוא החלטה פשוטה שכל מעשן שרוצה להגמל מעישון צריך לקבל. ההחלטה היא שפשוט לא צריך את הסיגריות בשביל להרגע ולהנות מהחיים. משיחות שנהלתי עם מעשנים לשעבר, גמילה מעישון לא כואבת ( לעומת התמכרויות אחרות ) וברגע שהם קיבלו את ההחלטה הפשוטה הזו, הם גמרו את החודש ללא עשן ועם עוד 500-800 ש"ח בכיס.

 

התמכרות לעישון - מה הקטע עם הסיגריה האחרונה ?

מדהים עד כמה שאנחנו מכורים ופשוט לא מוכנים להודות בנושא. אתם מכירים את התופעה שאתם רגועים, השמש מחייכת אליכם וכולם מאושרים. פתאום, מתחשקת לכם סיגריה אבל שכחתם שבדיוק לפני דקה עישנתם את הסיגריה האחרונה ? מה קורה ? טוב ששאלת. אנחנו מתחילים להשתגע, אנחנו נעשה הכל, אבל ממש הכל, בשביל סיגריה ! אם לא נעשן ב - 20 השניות הקרובות, אלוהים יודע מה יקרה.


בדיוק בגלל התופעה הזו מצאתי את עצמי כבר כמה פעמים ב - 2 בלילה יוצא מהמיטה החמה, מתלבש ויוצא לחפש פיצוציה שפתוחה 24 שעות, זה נראה לכם נורמלי ?! לי לא.