גמילה מעישון - מתחילים להפסיק לעשן !

 

נרגילה

 

מהי נרגילה ?

נרגילה היא מתקן המשמש לעישון טבק במקור, אך מסוגל גם לשמש בעישון של מריחואנה, אופיאטים או סמים אחרים. יש שסבורים כי מקורה של הנרגילה בהודו (מקור השם נרגילה במלה הינדואית "נריאל נכילה", שפירושה אגוז קוקוס). אחרים סבורים כי מקור הנרגילה בבני שבט הקלאהרי במזרח אפריקה, שנהגו לעשן צמחי קנביס באמצעות מכלי מים. כיום עישון הנרגילה מקובל מאוד בארצות ערב.

 

יש הסוברים שעישון נרגילה מזיק באותה מידה כמו עישון סיגריה, אף על פי שעשן הנרגילה עדין ובעל טעם טוב יותר משל סיגריה. רבים חושבים גם שמשום שהעשן עובר דרך מים הסכנות הבריאותיות בנרגילה פחותות.

 

כיצד פועלת נרגילה ?

החומרים המשמשים לעישון בנרגילה חייבים להיות רטובים או לחים. לכן מעורבב בדרך כלל טבק לנרגילה עם פירות מיובשים למחצה. התוספות לטבק מעניקות לנרגילה את ייחודה, שכן כאשר מעשנים אותה חשים בטעם התוספת. ניתן להשיג טבק במגוון טעמים, כגון תפוח, בננה, תות שדה, דובדבן, ורדים ומנטה.

הנרגילה מחולקת לשלושה חלקים: ראש, גוף וכד. מצידו העליון של הגוף מחובר הראש ומצידו התחתון הכד. מהגוף יוצא צינור המשמש לשאיפת העשן. בנרגילה הטבק לא נשרף אלא מחומם לטמפרטורה גבוהה מאוד על ידי גחל הנמצא מעליו ומופרד ממנו בנייר אלומיניום (נייר כסף). הטבק ממוקם בראש הנרגילה. כד הנרגילה מלא מים.

כאשר שואפים אוויר מן הצינור, נוצר ואקום בתוך הכד. אז נשאב לתוך הכד אוויר דרך הראש ודרך הטבק החם. העשן עובר דרך המים שבכד הנרגילה, ומסונן חלקית : חלק מן הניקוטין והעטרן שבטבק מסוננים. הסינון מעדן את טעמו של העשן. לפעמים מוסיפים לכד אלכוהול או חומרים אחרים (כמו סירופ, משקה מוגז או חלב), על מנת לקבל תחושות אחרות.